Menu

O mnie

admin-ajax copySławomir Kaczor, historyk z wykształcenia, absolwent Uniwersytetu Śląskiego – specjalizuje się w kulturze epoki napoleońskiej. Jednak jego największą pasją obok filozofii, czy poezji, (którą sam tworzy) jest architektura.

Owocem jego spotkania z tą dziedziną sztuki są wspaniałe, autorskie projekty obiektów sakralnych i użyteczności publicznej. Makiety tychże, wznoszone  z brystolu, zgodnie z wymogami danej epoki nie tylko charakteryzują się szlachetną szatą dekoracyjną, ale niosą przede wszystkim istotny, czerpiący z historii przekaz.

Każdy element wystroju wnętrza jest szczegółowo zaprojektowany i wycięty. Każdy detal misternie wyprofilowany i nałożo
ny, stanowiąc z kolejnym integralną i niezwykle przejmującą opowieść.

Gmachy zdają się być niemal muzycznym odzwierciedleniem marzeń artysty, poszukiwaniem piękna w sobie i jego wydobDSC07614ywaniem z przestrzeni otaczającego nas świata. Autor przenosi nas w odległe czasy gotyckich katedr i królewskich pałaców. Trudno nie zatrzymać się i nie zachwycić, nie wzbudzić w sobie refleksji oglądając rozpostarty żagiel płomienistego sklepienia, czy pełne alegorii wnętrze opery.

Makiety nie są kopiami istniejących w rzeczywistości założeń. Twórca sam je projektuje. Nie ma także żadnych szablonów, ani wyjątkowego sprzętu, który ułatwiałby to niezwykle precyzyjne i wymagające cierpliwości zajęcie. „Tylko brystol, klej i nożyczki”, lecz efekt jest piorunujący. Bez wątpienia przywraca wiarę w szlachetność intencji i dobro człowieka oraz świata. W jego dziele jak w soczewce skupia się cała tęsknota i pragnienie powrotu współczesnego człowieka do źródeł Prawdy.

Pan Sławomir od września ubiegłego roku, do marca 2016 roku zorganizował już cztery autorskie wystawy: w Katowicach, wespół z panią prof. dr hab. AM w Katowicach Jolantą Szulakowską – Kulawik i dr Lechem Szarańcem, w Bytomiu – w Klubie Bytomskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Sezam” i dwie w Krakowie – w Archidiecezjalnej Szkole Muzycznej I i II stopnia oraz we współpracy z Hospicjum ks. Józefa Tischnera w kościele św. Stanisława Kostki. Obecnie trwają przygotowania do nowych przedsięwzięć wystawienniczych: (w Wyższej Szkole Biznesu w Dąbrowie Górniczej, Bibliotece Miejskiej w Siemianowicach Śląskich), ale nade wszystko prace nad nowym, (pozostającym dla nas tajemnicą) założeniem architektonicznym.
skanowanie0016Na koniec kilka słów samego autora: „Sztukę moją ukształtowała poezja podróży i muzyka dawnych mistrzów. To częste podróże z rodzicami i ich pasje, od najmłodszych lat uformowały moją wrażliwość oraz pragnienie obcowania z pięknem historii i człowieka. Zebrane przez lata poszukiwań doświadczenie, zaowocowało po koniec lat osiemdziesiątych pierwszymi pr
ojektami i próbami stworzenia własnej wizji obiektów sakralnych i założeń pałacowych. Odrzucenie możliwości his1kopiowania już istniejących form architektonicznych, wymagało zatem ode mnie dodatkowego zgłębienia prawideł jakimi rządziły się kolejne epoki. Było to o tyle łatwe, że ich zarys nosiłem już w sobie, zaś miłość do książki oraz obfita lektura poświęcona sztuce pozwoliły mi ten depozyt pomnożyć.  Pierwsze pełne makiety powstawały w ciągu lat 90-tych, do roku 2000. Obecnie powróciłem do dawnej pasji, a zebrane w ciągu 15 kolejnych lat doświadczenie, w tym studia historyczne i spotkanie z filozofią pozwoliły mi na nowo spojrzeć na architekturę, jej rolę, a także odkryć wartość jaka wypływa z właściwego odczytania jej przeznaczenia w życiu człowieka”.